Trasa Vranov - Šafov (židovský hřbitov) - Vranov(TVS)Vranov - Šafov (židovský hřbitov) - Vranov

Typ kola: MTB, Cross, Silniční

Vzdálenost: 19 km

Převýšení: cca 280 m

Povrch: asfalt

Náročnost: mírně náročná

Situace: Šafov 443 m.n.m.

Tato cyklotrasa je okružní, resp. se jako okružní může jet a to libovolným směrem. Nutno poznamenat, že méně náročnou bude, pokud ji pojedete ve směru k cíli přes Lančov, kde je počáteční stoupání o něco mírnější i když přirozeně o cca 1km delší.

Samotná obec Šafov je jednou z těch, které leží na samotné hranici s Rakouskem. Pokud se vydáte na tuto trasu vězte, že ne rakouské straně najdete hned při hranici velkou obec Langau (3km), z níž se pak lze doprava vydat na starobylý Drosendorf (12km) a nebo doleva na Riegersburg a kouzelné nejmenší rakouské městečko Hardegg se čtyřmi rozhlednami nad ním (17 km). Na české straně přes Starý Petřín na malebné Podhradí nad Dyjí se zříceninou hradu Frejštejn (9km) a nebo přes obec Stálky na Uherčice s renovovaným rozlehlým zámkem (12 km).

Obec Šafov je poprvé historicky zmíněna v roce 1323, za krále Jana Lucemburského, jako sídlo náležející do panství Vranov. Náhorní planina, na které obec leží byla ale podle nálezů osídlena již v raném středověku. Archeologickým průkazem jsou nálezy v okolí obce, zejména slovanského žárového pohřebiště. Události věků nebyly k obci příliš shovívavé, protože zažila několik válečných pohrom, morovou epidemii, ničivý nájezd husitů, kteří obec vypálili, ale přesto došlo v 16. století ke značnému rozkvětu na tomto území. Tehdy byl Šafov povýšen na městečko, zbohatl obchodem přes hranici a za Marie Terezie se postupně přistěhovala velká židovská obec. Tato  populace si tu vystavěla synagogu, v roce 1800 zřídila i vlastní školu a na severní straně založila i svůj hřbitov. Ten je dnes jediným dokladem přechodného rozmachu obce.  Od té doby až do 1. světové války se počet obyvatel pohyboval kolem 1200. Po roce 1918 začal význam Šafova upadat, tendence pokračovala i po 2. světové válce a dodnes se Šafov ke své bývalé slávě nedokázal vrátit. Počet obyvatel klesl na dnešních 180 duší.

V okolí Šafova najdete 5 rybníků (chovných) a na návsi sochu sv. Jana Nepomuckého a kostel sv. Bartoloměje. Na židovském hřbitově najdete na stovku náhrobních stél, mezi nimiž jsou k nalezení i předkové známého rakouského kancléře Bruno Kraiskeho. Prostředí okolo hřbitova nad přilehlým rybníkem má v podvečer svou nespornou magii.

Stránky obce Šafov: www.safov.cz
Interaktivní mapa Google Vranov - Šafov - Vranov

Kontaktní formulář
Položky označené * musí být vyplněny
Vaše jméno *Příjmení *
Telefon *Email *
* takto označené položky je nutné vyplnit

Trasa Vranov - Šafov - Vranov

Akční nabídka ubytování:
Penzion_Hnanice

Penzion U Hrnčíře

Ubytování v soukromí. Rodinný nově postavený penzion na okraji vinařské obce Hnanice - součást Národního parku Podyjí. 
Pokoje i apartmány s kuchyňkou.
 

Penzion Koruna

Penzion se nachází na hranici Národního parku Podyji v krásné a klidné obci Havraníky vzdálené od Znojma 5 km.