Šumná(MV8)

671 02 Šumná, Telefon: 515 291 300, ousumna@volny.cz


ŠumnáŠumnáŠumnáŠumnáŠumnáŠumnáŠumnáŠumnáŠumnáŠumná

V roce 1798 následuje nedávno založený Liliendorf (Lesná - 1794) další obec, tentokrát je to Schönwald, česky Šunvald, později Šumvald, dnes Šumná. I tu založil  majitel vranovského panství advokát Josef Hilgartner rytíř z Lilienbornu. Rok založení 1798 je patrně oficální datum neboť Šumvald je  připomenut poprvé ve farní matrice obce Štítary již r. 1797. Traduje se, že zakladatel obce, ve snaze dosáhnout co největšího majetkového prospěchu kácel lesy a v založených obcích prodával půdu a nabízel poddaným i výkup z roboty. Ti se stali později vlastníky svých usedlostí. V roce 1798 má obec 28 domů a v nich 128 obyvatel, převážně německé národnosti.

Rozvoj obce se vztahuje především k roku 1871, kdy Rakousko-Uhersko dokončilo Severo-západní železniční dráhu, spojující města Berlín a Vídeň.V Šumvaldu byla postavena železniční stanice Schönwald-Frain-Šumvald-Vranov, (dobový název). Obec pak byla spojena silnicemi se Štítary, Lesnou, Znojmem a Vranovem. Postupně byly v obci postaveny dva mlýny, pila, továrna na sudy, lihovar, výrobna másla a sýrů, stavební družstvo, Měšťanská škola a proti nádraží také hotel.

Po roce 1918 se v novém Československu obec odloučila od Štítar a stala se samostatnou. V roce 1921 již čítala 418 obyvatel s převahou českého živlu. V souvislosti s výstavbou Vranovské přehrady navštívil Šumnou i prezident T.G. Masaryk s dcerou. Z obce byla do místa výstavby přehrady v roce 1924 postavena úzkokolejná dráha pro dopravu stavebního materiálu.

Po roce 1945 bylo dostěhováno české obyvatelstvo vyhnané Němci v roce 1938 a s rozvojem rekreace na Vranovské přehradě získala obec na významu, značnou frekvencí cestujících přes nádraží a dobrou pověst měl i hotel v obci. Po roce 1989 význam rekreační oblasti dočasně pohasl, ale s obnovením kdysi slavné lodní plavby, začíná být Šumná opět středem zájmu rekreantů, turistů a cyklistů.

Obec Šumná je na křižovatce silnic z Vranovské Vsi do Lesné a Znojma, do Vranova nad Dyjí a do Bítova. Leží zahalená lesy na okraji chráněné krajinné oblasti Národního parku Podyjí. Je vstupem do rekreační oblasti Vranovska a Bítovska. Ze Šumné vedou turistické cesty a stezky na všechny strany.

Jihovýchodním směrem přijdeme za slabou hodinku k rybníku a zřícenině hradu Šimberk. Půjdeme-li na jih přes Lesnou a Čížov, dostaneme se do blízkého rakouského Hardeggu. Jihozápadně od Šumné nás turistické značky zavedou k Vranovské přehradě a samotného Vranova nad Dyjí. Západním směrem přes Štítary se dostaneme až do Bítova. (15km)

Pamětihodnosti:
  • Šimperk, Šimberk, Šenkenberk (zřícenina hradu) - nevelké zbytky hradu nad hrází Vlkovského rybníka u Šumné. Připomínán ve 13. stol., pravděpodobně již k r. 1247; založen byl aristokratickým rodem Schenků, kteří přišli do služeb panovníka na jižní Moravě z Rakouska. Hrad se tak řadí k našim nejstarším soukromým založením. K zániku došlo před pol. 15. stol. v důsledku požáru, jehož intenzitu dokládá sklovitý povrch kamenů. Jednalo se o bezvěžový hrad, v Podunají obvyklý.
  • Zvonice postavena v letech 1874 - 1875
  • rybník Vlkov (Šimperák)


Kontaktní formulář
Položky označené * musí být vyplněny
Vaše jméno *Příjmení *
Telefon *Email *
* takto označené položky je nutné vyplnit

Šumná
671 02  Šumná
Tel.:  515 291 300
Email: ousumna@volny.cz
Web: obecsumna.blog.cz

Akční nabídka ubytování:
Penzion_Hnanice

Penzion U Hrnčíře

Ubytování v soukromí. Rodinný nově postavený penzion na okraji vinařské obce Hnanice - součást Národního parku Podyjí. 
Pokoje i apartmány s kuchyňkou.
 

Penzion Koruna

Penzion se nachází na hranici Národního parku Podyji v krásné a klidné obci Havraníky vzdálené od Znojma 5 km.