Od Bítova k Vranovu - 23.9. – 19.11.2016

Je autorskou výstavou z fondu fotoarchívu Jihomoravského muzea ve Znojmě.

Výstava vychází převážně ze skleněných deskových negativů z tzv. "Weidenthalerovy sbírky". Tato sbírka, která je naprosto unikátním souborem, byla do muzea zakoupena v roce 1976 od W. Weidenthalerové. Obsahuje téměř 1 700 negativů a skleněných deskových negativů z počátku 20. století. Jedná se zejména o snímky starého Bítova a jeho okolí. Ve sbírce najdeme několik opravdu jedinečných snímků, které zachycují časem zaniklé objekty v okolí hradu Bítov a také velice podrobně dokumentují staré městečko Bítov. Městečko, zaplavené ve 30. letech 20. století vodami nově vybudované Vranovské přehrady, je také zachyceno v různých fázích zatopení. Samozřejmě nechybí ani snímky z místa pro výstavbu nové vesnice, tzv. Červené kůlny, a průběhu její stavby.

Autorem většiny těchto snímků je František Weidenthaler, který působil jako učitel ve starém Bítově a po jeho zaplavení i v nově vybudovaném Bítově, kde se stal také ředitelem školy. Protože byl vášnivým fotografem - amatérem, zachytil okolí i život rodné obce i jejich obyvatel ve všech ročních obdobích. Pan František Weidenthaler zemřel 29. listopadu 1956, tudíž je tato výstava zároveň poctou k šedesátiletému výročí jeho úmrtí.

Digitalizované skleněné deskové negativy jsou na výstavě doplněny historickými pozitivy, digitalizovanými negativy a pro srovnání i současnými fotografiemi. Nechybí ani ukázka ze sbírky obrazů a grafik, z prezentovaných trojrozměrných předmětů stojí za největší pozornost starý deskový přístroj Compur, kterým Weidenthaler pořídil převážnou většinu snímků. Další zajímavostí je potom původní železný kříž z farního kostela sv. Václava ve starém Bítově, zapůjčený na výstavu ze soukromé sbírky Mgr. Pavla Weidenthalera.

Místo konání výstavy: Dům umění JMM, Masarykovo náměstí 11, Znojmo

Termín konání výstavy: 23.9. – 19.11.2016

Autorka výstavy: Alena Vysočanová, kurátorka sbírky fotoarchívu a dokumentace současnosti
Zpět na výpis aktualit

Akční nabídka ubytování:
Penzion_Hnanice

Penzion U Hrnčíře

Ubytování v soukromí. Rodinný nově postavený penzion na okraji vinařské obce Hnanice - součást Národního parku Podyjí. 
Pokoje i apartmány s kuchyňkou.
 

Penzion Koruna

Penzion se nachází na hranici Národního parku Podyji v krásné a klidné obci Havraníky vzdálené od Znojma 5 km.