Archeologický výzkum na Cornštejně

Cornštejnské sklepení bylo v minulém roce centrem bádání archeologů. V minulosti se propadlo několik pater hradního paláce a prostor sklepení bylo nutno opět od suti vyčistit. V sobotu 1.6. od 10,30 do 16,30 budete moci navštívit zákulisí výzkumu s Davidem Rožnovským, který je archeologem v Jihomoravském muzeu. Tato akce je spjata se zahájením návštěvní sezóny Vzhůru na Cornštejn!

Hrad byl postaven na skále, která je ze tří stran chráněna řekou Dyjí, na počátku 14. století Raimundem z Lichtenburka. Hlavní úkol stavby bylo posílení obrany dalšího významného hradu Bítov. Podsklepený palác se nachází v jihovýchodní části nádvoří. Horní patro sklepa tvořil původně jednolitý, valeně zaklenutý prostor. Spodní část cisterny na pitnou vodu byla situována mimo půdorys paláce a vytesána ve skále.

David Rožnovský: „Během loňské etapy výzkumu se nám podařilo odkrýt přístupové, do pravého úhlu lomené schodiště, vedoucí do sklepní cisterny. První část je tesaná přímo do skalního podloží, kdežto druhá je zděná z velkých plochých kamenů. Obě části schodiště jsou od sebe odděleny prostornou podestou. Z nálezů vynikají zejména zlomky pozdně gotických kachlů s různými motivy. Jeden z motivů se podařilo identifikovat jako archanděla Michaela zabíjejícího draka.“

cornstejncorstejn

Zpět na výpis aktualit

Akční nabídka ubytování:
Penzion_Hnanice

Penzion U Hrnčíře

Ubytování v soukromí. Rodinný nově postavený penzion na okraji vinařské obce Hnanice - součást Národního parku Podyjí. 
Pokoje i apartmány s kuchyňkou.
 

Penzion Koruna

Penzion se nachází na hranici Národního parku Podyji v krásné a klidné obci Havraníky vzdálené od Znojma 5 km.